odchudzanie

Jedzenie powinno być lekiem, a nie leki jedzeniem

Szlachetne zdrowie - nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz.

A psuje się, prędzej czy później – zwłaszcza, kiedy zaczynamy tyć…

Otyłość zabiera nam zdrowie i pogarsza komfort życia.
I tu przychodzi czas na odchudzanie

Zdrowie – to najcenniejsze co mamy. Nikt w to nie wątpi, nikt temu nie zaprzecza. Jest to coś, czego życzymy sobie nawzajem przy każdej nadarzającej się okazji.

Co to dokładnie znaczy ZDROWIE?

To nie tylko brak choroby, czy kalectwa, ale jest to dobra jakość życia w każdym aspekcie i przez długie lata, do późnej starości.

Ale nie zastanawiamy się ile zdrowie dla nas znaczy. Na co dzień przeciążamy nasz organizm pracą, nie dbamy o właściwy wypoczynek, źle się odżywiamy. Często „na zdrowie” to tylko toast, i pijąc cudze zdrowie – tracimy swoje.

Dopiero, gdy ta precyzyjna „maszyna”, jaką jest nasz organizm, zaczyna niedomagać, staramy się ratować zdrowie, a raczej, to co z niego zostało. Większość z nas posiada wtedy także dużą nadwagę.

 

Dzisiaj we wszystkich środkach masowego przekazu znajdujemy wiele informacji o szybkim, skutecznym i bez wysiłkowym odchudzaniu, łatwo więc wpędzić się w pułapkę złudzeń.

Chcemy szybko, chcemy łatwo i bez wyrzeczeń. Ale nie istnieją cudowne środki, które dają natychmiastowy efekt. Każde działanie, każda terapia wymaga cierpliwości, osobistego zaangażowania i wytrwałości.

Nasze ciało ma swoje potrzeby. Jeśli traktujemy je „na skróty” to prędzej czy później płacimy za to naszym zdrowiem, samopoczuciem, kondycją. Czasem można sobie wręcz poważnie zaszkodzić.

 

Z rozwojem cywilizacji pojawił się problem otyłości a wraz z nim nasilenie szeregu chorób, z którymi współczesny człowiek i medycyna nie zawsze dobrze sobie radzi.

Na co dzień nie zauważamy związku między naszym stylem życia i odżywianiem a pojawiającymi się dolegliwościami. Natomiast warto dostrzec tę zależność, zwłaszcza gdy już jesteśmy w grupie osób z nadwagą czy wręcz otyłych.

Primum non nocere „po pierwsze, nie szkodzić” – dziś dotyczy to nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim nas samych. To od nas zależy co robimy w zakresie własnego zdrowia.

Zapobiegać czy leczyć....

Twoje zdrowie zależy od Ciebie, a nadmiar tkanki tłuszczowej  mocno zagraża twemu zdrowiu.

Szczególnego znaczenia nabierają dziś słowa Hipokratesa: to jedzenie powinno być lekiem, a nie leki jedzeniem.  A C.L.Pauling (1901-1994) – fizyk i chemik, dwukrotny laureat Nagrody Nobla, powtórzył już współcześnie: Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra.

Dziś  nasze organizmy wołają o pomoc, nadmiernie obciążone, nadmiernie otłuszczone, niedomagające.

Niestety, bez profesjonalnego wsparcia, solidnej pracy, otyłym osobom bardzo trudno schudnąć skutecznie i zdrowo. Prawidłowe odchudzanie to proces prowadzący do wielu zmian, to nie tylko określona utrata wagi. Samemu nie jest łatwo przez to przejść.

Wiele osób przechodzi przez  różne diety odchudzające, katują się na siłowniach, w klubach fitness  ale efekty często są dalekie od oczekiwanych. Statystyki dotyczące odchudzania pokazują, że każdy otyły ma za sobą jedną lub więcej kuracji odchudzających. Niestety, efekt jo-jo jest powszechny.

Takie naprzemiennie odchudzanie się i tycie jest wyniszczające dla organizmu, częste zmiany masy ciała mają swoje konsekwencje zdrowotne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mają wpływ na wzrost umieralności w ogóle oraz zwiększają ryzyko wystąpienia i umieralność z powodu między innymi choroby wieńcowej serca.

Zatem co zrobić żeby były trwałe efekty odchudzania? Czy jesteśmy skazani na otyłość?

Nie, bo dziś już można likwidować nadmiar tkanki tłuszczowej skutecznie. Nie żadną „dietą cud”, tylko poprzez zmianę nawyków żywieniowych.  Sama aktywność fizyczna, gdy już mamy sporą nadwagę, niewiele pomoże. Jeśli jednocześnie nie zmienimy nawyków żywieniowych,  to problem z nadwagą będzie cały czas aktualny w naszym życiu.

Zmień swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Jeśli bardzo chcesz – to zrobisz to. Ale samemu trudno, niewiele osób dobrze sobie radzi z samodyscypliną. Potrzebne jest wsparcie i prawidłowo przeprowadzony proces zmiany z pomocą specjalisty.

Potrzebujesz schudnąć?

A może chcesz schudnąć i utrzymać wagę?

Zrób pierwszy krok, zadzwoń i umów się, skorzystaj z oferty Poradni Odchudzania i Odżywiania Victus w Iławie.

Facebook